Türk-İslâm Medeniyetinde Okçuluk Mirası

Türk-İslâm Medeniyetinde Okçuluk Mirası

The Archery Heritage in Turk-Islamic Civilization

Takdim

Türklerin en eski zamanlardan beri hemhal oldukları ok ve yay, Türk tarihinin en değerli kültürel ögelerinden bir tanesidir. İslamiyetin kabulü ile belli ölçüde kutsallık kazanan bu faaliyet, Osmanlı Devleti zamanında kurumsallaşmıştır. Söz konusu kurumsallaşmanın bir tezahürü olarak, Osmanlı’nın hemen her şehrinde Okmeydanları teşkil edilmiştir. İstanbul Okmeydanı da İstanbul’un fethine müteakiben Fatih Sultan Mehmed’in okçulariçin vakfettiği alan üzerinde II. Bayezid tarafından kurulan, dünyanın en eski spor klübüdür. 2013 yılında ise Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyefendi’nin talimatları ve himayeleri ile II. Bayezid’in inşa ettirdiği bu külliye restore edilmiş ve Fatih Sultan Mehmed’in temellerini attığı, İstanbul Okçular Tekkesi, Okçular Vakfı olarak, faaliyetlerine devam etmiştir.

Okçular Vakfı yeniden kurulduğu günden bu yana Türk-İslam kültürüne hizmet etme misyonunun verdiği görev bilinci ile dünyanın çeşitli ülkelerinde sergiler düzenleyerek, bu kültürü yaşatmaya çalışmaktadır. Bu misyon çerçevesinde 2016 yılında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Kemankeş Türk Okçuluğu sergisi gerçekleştirilmiştir. Bu sergi Osmanlı ve Selçuklu dönemlerine ait orijinal eserlerle hazırlanmış ilk Türk Okçuluğu sergisidir. Bu proje zenginleşerek daha sonra (orijinal ve dijital versiyonlarıyla) Bosna Hersek Ulusal Müzesi’nde, Sırbistan’da Belgrad ve Novi Pazar’da ve Çin’de Pekin Olimpiyat Stadında büyük ilgiyle gerçekleştirilmiştir. Daha sonra Macaristan’ın Budapeşte kentinde bulunan ve Avrupa’nın en kuzeyinde bulunan Türk-İslam eseri olarak kabul edilen Gülbaba Tekkesi’inde Minyatürlerle Osmanlı Devri Türk Okçuluğu Sergisidüzenlenmiş ve 7 Kasım 2019 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyefendi tarafından açılışı gerçekleştirilmiştir.

Şimdi de Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da “Türk İslam Medeniyetinde Okçuluk Mirası” adını taşıyan yenibir sergi açmanın haklı gururunu yaşamaktayız. Türklüğün İslamiyetle ruh kazanması ile okçuluk gibi askeri ve sosyal alt yapısı çok geniş olan bir faaliyetin nasıl mecz edildiğini anlattığımız bu sergimizin günüz Türk ve İslam dünyasına kültürel ilişki anlamında katkı sağlayacağını düşünüyorum.

Okçuluğun dünya çapında tanıtılması anlamında işbirliği içerisinde olduğumuz Yunus Emre Enstitüsü ile ortak düzenledğimiz bu serginin hayırlara vesile olmasını temenni ederek Yunus Emre Enstitüsü’nün değerli başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş Bey’e ve serginin hazırlanmasında büyük emek sahibi Okçular Vakfı ile Yunus Emre Enstitüsü personeline yürekten teşekkür ediyorum.

Küratör | Curator: Muhammet Mustafa Bakırcı

Danışmanlar | Consultants: Hasan Şahintürk | Şükrü Seçkin Anık | Barış Can

Tercüme | Translation: Maerjiang Wu (Ömercan) Tohti

İç Sayfalara Göz At