İstanbul Okmeydanı Menzil Taşları – Sedat Bayrakal

Osmanlı devri Türk okçuluğunun, şiir ile taşa işlenmiş hali olan menzil taşları, birçok açıdan incelenme ve gündeme getirilme değeri taşıyan abidevi eserlerdir.

Osmanlıların, okçuluğu sadece sportif bir uğraş olarak görmediklerinin birer delili olan menzil taşları, aynı zamanda muhafaza edilerek gelecek nesillere aktarımın sağlanması gereken sanatsal bir değere sahiptir. Okçulukta menzil atışı adı verilen atış çeşidinin bir ürünü olarak ortaya çıkan bu taşlar, kemankeşlerin aralarında yaşadıkları rekabetin ve hak edilmiş başarının da birer delilidir.

Eseri satın almak için tıklayınız: Kitapyurdu | İdefix

İç Sayfalara Gözat

Yazar Hakkında

17.08.1969 tarihinde Bursa’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini İzmir’in çeşitli okullarında tamamladı. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nü bitirmesini müteakip, aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü, Türk İslam Sanatı Anabilim Dalı’nda yüksek lisans ve doktora programlarını tamamladı. 2010 yılında yardımcı doçent, 2011 yılında doçent, 2016 yılında profesör unvanını aldı. Türk ve İslam sanatları üzerine çalışmalarına devam eden yazar evli ve bir çocuk babasıdır.