Okla Yükselen Millet – Erkan Göksu

Sanma ki, ok ve yay sadece bir alet yahut araçtır. Yaratan ona ne gizler, ne hikmetler saklamıştır.

Gör ki, yay da insan gibi dört nesnedir. Nasıl ki insan iskelet, et, damar ve kandan oluşursa; yay da ağaç, boynuz, sinir ve tutkaldan ibarettir. İnsan için iskelet neyse, yay için de ağaç, insan için et neyse, yay için de boynuz odur. Yayın siniri insanın damarı, tutkalı ise kanıdır…Yayın iki başı olsa da biri Hz. Hasan ve biri Hüseyin’dir. Kabzası Hz. Muhammed’e, iki bağrı ise Hz. Ali ve Fâtıma’ya işarettir.
Sonra insan gibi, yayın da karnı ve sırtı vardır. İnsanı arkaya çok bükersen kırılır, yayı da…
Ok da aynı böyledir. Çileye takılan gez kertiğinden az bir kısmı baş, başın bitimi boğazdır. Biraz altı göbek, boğazla göbek arası göğüstür. Göbekten aşağısı baldır ve baldırdan sonrası da ayaktır.
Okçuluk araştırmalarının öncü ismi, Erkan Göksu gözden geçirilmiş-genişletilmiş ikinci baskısını yapan bu eserinde, en eski çağlarından başlayarak Türklerin savaş, silah ve okçuluk ile olan münasebetlerini derinlemesine inceliyor.

Arka Kapak Yazısı (Tanıtım Bülteninden)

Eseri satın almak için tıklayınız: Kitapyurdu | İdefix

İç Sayfalara Gözat

Yazar Hakkında

1976’da Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde doğdu. İlkokulu Yeşilyurt’ta, ortaokul ve liseyi Malatya’da okudu. 1998 yılında Erciyes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü bitirdi. 1999’da Kırıkkale Üniversitesinde önce inkılap tarihi okutmanı, ardından tarih bölümü araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2004 yılında Kırıkkale Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde hazırladığı Türk Kültüründe Silah konulu tezle yüksek lisansını, 2008 yılında da Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Orta Çağ Tarihi Anabilim Dalında hazırladığı Türkiye Selçuklularında Ordu konulu tezle doktorasını tamamladı. 2009 yılında Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Ortaçağ Tarihi Anabilim Dalına Yrd. Doç. olarak atandı. 2013 yılında Orta Çağ tarihi doçenti unvanını aldı. 2015 yılı içerisinde altı ay süre ile Ardahan Üniversitesi İnsani İlimler ve Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünde görev yaptı. Aynı yıl içerisinde Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünde çalışmaya başladı. Hâlen aynı görevde bulunan Göksu, evli ve iki çocuk babasıdır.

2011 yılında Türk Tarih Kurumu 80. Yıl Bilim ve Teşvik Ödülü’ne, 2012 yılında ise Türk Ocağı 100. Yıl Ziya Gökalp İlim Teşvik Armağanı’na layık görülen Erkan Göksu’nun, başta Selçuklu tarihi olmak üzere Orta Çağ Türk tarihinin muhtelif konuları hakkında yazılmış birçok kitabı, tercümeleri ve bilimsel dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi bulunmaktadır.

Kitabın Tanıtım Videosu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s